Англійська мова тепер стане однією з мов міжнародного спілкування в Україні. Фактично це означає, що вивчення цієї мови значно розширять.Верховна Рада ухвалила у першому читанні законопроєкт про застосування англійської мови в Україні, за нею закріплять статус однієї з мов міжнародного спілкування в країні. Проєкт підтримали 279 народних депутатів. Розберімось детальніше, що тепер очікує англійську мову в Україні.
З чого все почалося?
У червні 2023 року Володимир Зеленський пропонує парламенту офіційно закріпити статус англійської як однієї з мов міжнародного спілкування в Україні. Відповідний законопроєкт № 9432 був зареєстрований 28 червня в Раді. Документ передбачає, що працівники органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підрозділів екстреної допомоги, культури, транспорту та освіти мають опанувати англійську мову на рівні, задовільному для спілкування з іноземцями.
Проєкт готували майже рік – вперше про нього заговорили у серпні 2022 року, після презентації головних тез у Мінкульті.
Хто має опанувати англійську мову?
Законопроєктом пропонується закріпити, що англійська мова належить до мов міжнародного спілкування в Україні, і держава має сприяти її вивченню громадянами.
Обов’язково володіти англійською повинні кандидати на такі посади:
- Робітники усіх державних установ;
- Голови місцевих державних адміністрацій, їх перших заступників та заступників;
- Військовослужбовці офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом, перелік яких встановлюється Кабміном;
- Поліціянти середнього та вищого складу Національної поліції України;
- Податкові та митні органи, перелік яких встановлюється Кабміном; – керівників суб’єктів державного сектору економіки, перелік яких встановлюється Кабміном.
Школи та дитсадки мають сприяти вивченню англійської мови
У законопроєкті було два цікавих пункти. Перший – це дубляж фільмів англійською з застосуванням субтитрів замість переозвучення. Однак, цей пункт з остаточного проєкту зник, адже викликав чималі суперечки у соцмережах.
Другий цікавий момент — це заохочування та популяризація англійської мови у дитячих садках та школах. У Міносвіти в цілому підтримали ініціативу, а голова МОН Оксен Лісовий на своїй сторінці у Facebook навів головні аргументи «за» вивчення англійської:
- Саме англійською мовою публікуються усі сучасні дослідження;
- Англійська — мова освіти. Гарні знання цієї мови дають можливості для проходження іноземних освітніх курсів та програм;
- Англійська — мова глобального світу та стратегічних партнерів України. “Розвиток англійської точно не йтиме всупереч розвитку української, нашої рідної та державної мови. Наша мета – посилити Україну, українців і все українське шляхом виходу на глобальний ринок. Англійська мова – один із необхідних для цього інструментів, – підсумував Оксен Лісовий.
Питання щодо вивчення англійської дорослими людьми у Кабміні пообіцяли трансформувати в окрему програму: Денис Шмигаль повідомив, що вивчення мови буде можливе через «Дію», а також окремі курси, які держава зможе оплачувати через «єПідтримку».
А от за популяризацію англійської мови у школах та дитсадках відповідатимуть вчителі. І все ніби й чудово, якби не катастрофічний брак кадрів. У новому звіті ЮНЕСКО йдеться про те, що у світі не вистачає 13 мільйонів вчителів початкової школи та 31 мільйон вчителів середньої школи. В Україні брак кадрів також дуже відчувається, з урахуванням того, що багато педагогів поїхали з країни після. початку повномасштабної війни, а частина залишилася на окупованих територіях. “Навіть за умови, що освіта зробить усе можливе для того, щоб повернути наших людей із-за кордону, для того, щоб повернути наших людей, які тривалий час перебувають в окупації на тимчасово окупованих територіях, в український світ. Це ще один із викликів. Це виклик саме для освіти, більше ніхто з цим викликом не впорається, — зауважив Лісовий.