Підлітки беруть в руки телефони близько 50 разів на день, найчастіше – у шкільні години. Опитування липня 2024 року показало, що діти 10–12 років найчастіше щодня користуються такими соцмережами: TikTok та YouTube – по 65% опитаних, Instagram – 19%. Підлітки 13–15 років користуються переважно TikTok – 78%, YouTube – 63%, Instagram – 48%. Як підготувати дітей і підлітків до того, щоб використання соцмереж було для них безпечним?
Загалом діти щодня використовують смартфони, ноутбуки, планшети. Вони спілкуються з друзями, діляться враженнями, шукають інформацію.
«При правильному розподіленні онлайн та офлайн часу дитини інтернет може приносити багато користі. Крім того, дорослим важливо регулярно розмовляти з дітьми на тему онлайн-безпеки та цифрової грамотності, освітянам – проводити навчання на цю тему у школах, батькам – використовувати інструменти налаштувань конфіденційності та батьківських контролів. Але налаштування потрібно робити спільно з дитиною, пояснюючи, що ви дієте задля її безпеки», – коментує засновниця ГО #stop_sexтинг Анастасія Дьякова.
«Ми прагнемо створювати налаштування контролю, відповідно до віку дітей, які дозволять підліткам мати безпечний інклюзивний простір, щоб досліджувати свою творчість і розважатися. Ми відкриті до співпраці із сім’ями в цій роботі, оскільки поділяємо їхні інтереси у підтримці підлітків, коли вони починають самостійно досліджувати світ онлайн. Підвищення обізнаності та навчання щодо належного, відповідального використання як нашої платформи, так і цифрового простору загалом є одним із наших ключових пріоритетів, тому ми дуже раді, що можемо підтримати першу таку кампанію, спрямовану на нашу українську громаду», – говорить Якуб Олек, директор з питань публічної політики TikTok в Центральній і Північній Європі.
Оскільки TikTok наразі є найпопулярнішою соціальною мережею серед підлітків в Україні, громадська організація #stop_sexтинг у партнерстві з TikTok представляє рекомендації щодо безпеки та захисту конфіденційності для підлітків у TikTok. Крім того, ми хочемо наголосити на важливості діалогу між підлітками та їхніми батьками чи опікунами.
Вікові обмеження: що варто знати
Дітям віком до 13 років заборонено реєструватися в TikTok, і такі облікові записи видаляються з платформи. Батьки повинні створити обліковий запис разом з підлітками та переконатися, що вказана правильна дата народження, оскільки це автоматично мінімізує ймовірність неналежного використання.
У 13–15 років усі акаунти TikTok створюються приватними. Діти можуть робити відео, але їх побачать лише друзі. Неможливо отримувати чи надсилати повідомлення.
У 16–17 років акаунти створюються публічними. Діти можуть вести прямі ефіри, обмінюватися смс. Неможливо купувати, надсилати чи отримувати онлайн-подарунки.
Для користувачів віком 16–17 років акаунти попередньо створюються як приватні. Більшість опцій, як-от прямі повідомлення та завантаження відео, вимкнено за умовчанням. Прямі ефіри та подарунки недоступні.
Не дозволяйте дітям переглядати TikTok з вашого акаунта. Ваш профіль може містити вміст, який не відповідає їхньому віку.
Налаштування приватного облікового запису
Коли у підлітка налаштований приватний обліковий запис, він може схвалювати або відхиляти запити на підписку. У такому випадку лише підписники бачитимуть відео дитини.
Як його налаштувати? Зайти в профіль дитини з її гаджета, натиснути три лінії у верхньому правому кутку, у вкладці «Конфіденційність» обрати «Приватний акаунт».
Сімейний контроль
Важливо знати, що активувати «Сімейні налаштування» можна за умови, коли обидва користувачі зареєстровані у TikTok.
Як налаштувати? Перейти на вкладку «Профіль» у застосунку, у меню обрати «Сімейний зв’язок», обрати – «Батьки». На екрані зʼявиться QR-код та інструкція про виконання дій на смартфоні дитини.
Як обмежити контент?
Щоб обмежити доступ підлітка до певного контенту, також потрібно включити налаштування: зайти в профіль дитини з її гаджета, натиснути три лінії у верхньому правому куті, у вкладці «Налаштування контенту» вибрати «Режим обмеження».
Як обмежити час?
TikTok попередньо встановив щоденний час використання екрана для всіх користувачів віком до 18 років – 60 хвилин, але додатково в додатку можна встановити окремий ліміт часу: від 40 хвилин до 2 годин. Коли ліміт вичерпано, з’явиться повідомлення про завершення сеансу. Його можна скасувати лише за допомогою пароля.
Як налаштувати меншу кількість часу? Зайти у профіль дитини з її гаджета, натиснути три лінії у верхньому правому кутку, обрати «Екранний час» та вибрати бажаний ліміт.